14.09.2018

Від поля бою до концтаборів: країни-учасниці Другої світової війни згадують жертв фашизму.

     День пам’яті жертв фашизму ‒ це день пам’яті десятків мільйонів людей, які загинули в результаті гігантського, нелюдського експерименту. Це мільйони солдатів, яких фашистські лідери зіштовхнули один з одним, але ще більше ‒ мирних жителів, які гинули під бомбами, від хвороб і від голоду.

     Немає такої країни, яка б виграла від правління нацистів, немає такої нації, яка б збагатилася матеріально або духовно в результаті їх володарювання. Найстрашніша ідеологія ‒ та, яка робить людину винуватою від народження тільки за кров, яка тече в її жилах. Ідеологія нацизму принесла руйнування як тим, хто її вигодував, так і тим, хто їй протистояв. Півстоліття тому величезну нацистську машину вдалося зупинити і зруйнувати. Солдати різних національностей билися пліч-о-пліч і перемогли.

     73 роки тому завершилося найбільше в історії світової цивілізації воєнне протистояння, на трагічних рахунках якого загублені життя десятків мільйонів людей, сотні мільйонів скалічених доль, тисячі зруйнованих вщент населених пунктів.

      Український народ зробив вагомий, неоціненний внесок у спільну перемогу. Майже у кожній українській родині від старших до молодших передається пам’ять про героїв і мучеників, які віддали життя у тій війні.

     День пам’яті жертв фашизму – це день, коли вшановуються десятки мільйонів людей, які загинули під час Другої світової війни. Це день поминання полеглих у боях солдатів, а ще більше – мирних людей різних національностей, які загинули внаслідок бомбардувань, у концтаборах, від хвороб, голоду та катувань на окупованій території.

     З 1962 року було прийнято вважати кожну другу неділю вересня Міжнародним днем пам’яті жертв фашизму. Цей день був визначений саме у вересні, тому що на цей місяць припадає дві пов’язані з Другою світовою війною дати ‒ день її початку і її повного завершення. Це стало однією з причин встановлення дня жалоби на вересневу неділю. В 2018 році День пам’яті жертв фашизму припав на 9 вересня.  

     Після закінчення Другої світової війни, під час якої, за оцінками фахівців, були вбито від 60 до 70 мільйонів осіб, а близько 90 мільйонів стали інвалідами, у світі з’явилася надія на те, що з націоналізмом, здатним загрожувати світовому порядку, покінчено. Цей день в кожній країні, яка прийняла участь у Другій світовій війні, відзначається не тільки скасуванням розважальних заходів, урочистостей, що випадають на цю дату, але і відвідуванням пам’ятників, меморіалів, кладовищ (у багатьох країнах у цей день прийнято доглядати за безіменними, покинутими могилами).

     Згадаймо про жертв фашизму, загиблих на полях битв від бомбардувань, голоду і ран, воїнів і фронтовиків, безвісних героїв і тих, хто був закатований в полоні і концентраційних таборах. Пам'ять  про подвиг наших дідів  та прадідів у роки Другої світової війни та нинішня  боротьба за суверенітет і територіальну цілісність країни сьогодні як ніколи  об’єднали український народ заради утвердження ідеалів миру, недопущення появи неофашизму, рішучого протистояння людиноненависницькій ідеології та її можливим прихильникам.